نام کامل:محمدرضا اکبری,نام مستعار:شرکت مهندسی فراز تصفیه.آدرس سایت:www.iwater.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

فیلترهای متعددی در دستگاه تصفیه آب استفاده می گردد که وظیفه ی آن ها حذف مواد معلق ، حذف کلر موجود در آب و کاهش TDSاست . در این مقاله به معرفی انواع فیلتر و عملکرد هر یک می پردازیم .

الف ) در تصفیه آب چند مرحله ای

1 ) مرحله ی اول - فیلترPPیا پلی پروپلین که در تمامی دستگاه های تصفیه آب وجود دارد و مواد معلق را تا 5 میکرون کاهش می دهد و بدین ترتیب کدورت رفع می گردد .

حذف هر گونه گل و لای ، زنگ آهن و ناخالصی های معلق جامد موجود در سیستم لوله کشی و سیستم انتقال آب شهری در این فیلتر اتفاق می افتد .

2 ) مرحله ی دوم -  فیلتر کربن اکتیو که بصورت پودری در درون فیلتر وجود دارد . نوع با کیفیت آن از پوست نارگیل تهیه شده و نوع با کیفیت پایین آن از زغال چوب تهیه می شود که برای حذف کلر بوده و ترکیبات آلی و مواد شیمیایی احتمالی را تا 98 درصد جذب کرده و موجب حذف بوی نامطبوع و شفاف شدن آب می گردد .فیلترهای تصفیه آب

 

3) مرحله ی سوم –فیلتر کربن اکتیو فشرده که آن هم ممکن است از پوست نارگیل یا زغال چوب تهیه  شده باشد که می تواند رنگ ، بو و طعم نامطبوع آب را اصلاح نماید .

4)مرحله ی چهارم –ممبران یا فیلتر کاهش دهنده مواد جامد محلول در آب که می تواند با تکنولوژی اسمز معکوس ، سختی ، نیترات ، نیتریت ، فلزات سنگین مانند سرب ، روی ، جیوه و آرسنیک و آلودگی های میکروبی و نیز شوری آب را کاهش دهد .

ممبران ها در انواع 50 ، 75 و 100 گالنی وجود دارند . نوع Filmtecدارای کیفیت و شهرت بیشتری است .

5 ) مرحله ی پنجم –فیلتر کربن اکتیو برای بهبود مجدد طعم و مزه و بوی آب

6)مرحله ی ششم –فیلتر معدنی جهت اصلاح مزه ی آب چون آب خروجی از مرحله ی پنجم احتمالاً تلخ مزه است و گذاشتن این فیلتر مقداری به اصلاح مزه ی آب کمک می کند .

در این مرحله احتمالاً pHآب غییر محسوس خواهد نمود ولی نمی توان pHقلیایی مورد انتظار را از آن انتظار داشت چون آب فرصت تبادل با مواد قلیایی کننده را نخواهد داشت و آب سرعت از این فیلتر عبور می کند . چنانچه توقف آب در این فیلتر به حدود نیم ساعت می رسید شاید این تاثیر قلیایی قابل حصول بود ولی در عمل چنین نتیجه ای دور از انتظار است .

7 ) مرحله ی هفتم –استفاده از UVکه با تاباندن اشعه ی ماورابنفش ، آب را ضدعفونی کرده و ویروس ها ، باکتری ها و میکروارگانیسم ها را نابود می کند .

ب ) فیلتر در تصفیه آب یونیزه قلیایی

1 ) فیلتر یک –در دستگاه آب یونیزه قلیایی فیلتر اول یک فیلتر ترکیبی است که قادر است همزمان به حذف مواد معلق ، حذف کلر و فلزات سنگین بپردازد .

حسن دستگاه تصفیه آب یونیزه قلیایی ، وجود نمایشگر فیلتر روی صفحه ی نمایش LCDاست که پس از پایان عمر ان ، آلارم داده و مصرف کننده را متوجه ی تعویض می نماید . در برخ از دستگاه ها ، تنها یک فیلتر ترکیبی با راندمان بالا کفایت می کند .

2) فیلتر دوم –فیلتر دوم در برخی مدل ها  صورت می گیرد و آب پس از عبور از مرحله ی اول به این فیلتر دوم وارد می شود که مواد معدنی بیشتری را دریافت و شرایط مناسب تری را برای یونیزه شدن به وجود آورد

بدیهی است هزینه ی تعویض دو فیلتر پس از هر دوره ی زمانی یک ساله نسبت به تعویض یک فیلتر، بیشتر خواهد بود و خرید مدل های با یک فیلتر ارجحیت دارند .

مدل های iWater – ECO ، iWater – NEXUS  ، iWater – SHARP  از نوع تک فیلتر می باشند که می توانید برای دریافت جزئیات مشخصات فنی به بخش محصولات مراجعه نمایید .

ج ) فیلترهای خاص

1- میکروفیلتراسیون

در برخی مناطق برای دستیابی به خلوص بیشتر آب از میکروفیلتراسیون استفاده می کند .

در سیستم MFجامدات معلق و کلوئیدهای بزرگ حذف می شوند و ماکرومولکول های و جامدات حل شده از میان ممبران های MFعبور می کنندذ . کاربرد ان ها شامل حذف باکتری ، مواد لخته شده یا TSS( مقدار کل جامدات معلق ) می باشد .

2 - اولترافیلتراسیون

اولترافیلتراسیون ، جداسازی ماکرومولکولی را برای حذف ذرات کمتر از 0/1 میکرون انجام می دهد . تمامی نمک های حل شده و مولکول های کوچکتر ، از ممبران عبور می کنند . مواردی از ممبران عبور نمی کنند عبارتند از کلوئید ها ، پروتئین ها ، آلاینده های میکروبیولوژیکی و مکول های آلی بزرگ

3-نانو فیلتراسیون

نانوفیلتراسیون به فرآیند ممبرانی خاصی گفته می شود که در ان ذرات با اندازه ی تقریبی 1 نانو متر دفع می گردند . از این رو نانو فیلتر در محدوده ی بین RO و UF عمل می کند . کاربرهای NF شامل حذف کلر و مجموع کربن های آلی از آب های سطحی و حذف سختی از آب چاه ، کاهش جامدات معلق و جداسازی مواد آلی از غیر آلی در صنایع غذایی خاص و پساب می باشد .

4 - فیلتر دیسکی

جداسازی مواد بیولوژیکی و ذرات معلق در این فیلتر انجام می پذیرد .

 

 

خرید دستگاه تصفیه آب قلیایی ، فیلتر دستگاه تصفیه آب

 

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است
گواهینامه ها

001.jpg002.jpg003.jpg004.jpgGMP-Certificate.jpgNRTL.jpg

Twitter Phone Facebook Rss
Faraztasfieh
Alka Water